Search for notes by fellow students, in your own course and all over the country.
Browse our notes for titles which look like what you need, you can preview any of the notes via a sample of the contents. After you're happy these are the notes you're after simply pop them into your shopping cart.
Title: Sell As or Process Further and Make or Buy Decision
Description: This note contains comprehensive problems with solutions on relevant costing.
Description: This note contains comprehensive problems with solutions on relevant costing.
Document Preview
Extracts from the notes are below, to see the PDF you'll receive please use the links above
Sell As Is or Process Further (Own Problem)
Rachel Green Co
...
At split-off,
the garments can either be sold plain or further processed into printed garments
...
sell as is, and process further
in order to maximize profit?
a
...
c
...
Process Further: J and E; Sell as is: O
Process Further: O and E; Sell as is: J
Process Further: J; Sell as is: O and E
Process Further: J, O, and E
Answer: C
Solution:
Product
J
O
E
Sales Value
at Split-off
(a)
₱ 14,500
8,900
10,400
Sales
Value
Further
after
processing
further
cost/
processing Incremental
(b)
Cost
₱ 16,700
₱ 1,500
12,100
3,200
15,350
5,300
Incremental
Benefit
(b – a)
<
=
>
₱ 2,200
3,200
4,950
Decision
Process further
Indifferent*
Sell as is
*If the incremental cost is equal to the incremental benefit, the company may either sell
the product as is or process it further
...
₱ 34,500
b
...
₱ 21,300
d
...
₱ 23,500
b
...
₱ 37,700
d
...
manufactures flour used in its pastry and pasta products
...
flour at ₱ 200 per kilo
...
The equipment used for production could be rented out
for ₱ 20,000
...
₱ 117,500
b
...
₱ 107,500
d
...
20
Opportunity Cost
Total Relevant Cost to Make
₱ 60,000
27,000
18,000
2,500
20,000
₱ 127,500
Question #2: Should Monica Bing Co
...
b
...
d
...
outsource flour from Nestley Toulose
...
can rent the machine out for ₱15,000, all other information retained, should the
company still outsource?
a
...
b
...
c
...
d
...
Answer: D
Solution:
Relevant cost to buy: ₱ 210 x 600 = ₱126,000
Relevant cost to make:
Direct Materials
Direct Labor
Variable Overhead
Fixed Overhead (Avoidable)
₱ 12,500 x
...
to make the flour instead of outsourcing
...
540 Cost Accounting 16th ed
...
Vanderbeck)
Charlie Co
...
The following
information is available:
Cost to Charlie to make the part:
Direct Materials
...
16
Variable Factory Overhead
...
6
Total
...
$ 36
If Charlie buys the part from Delta instead of making it, Charlie could not use the released
facilities in another manufacturing activity
...
1
...
What decision should Charlie make?
Solution:
1
...
2
Total relevant cost per unit
$ 33
...
Charlie should continue making the part since the relevant cost to buy is greater than the
relevant cost to make by $ 2
...
Title: Sell As or Process Further and Make or Buy Decision
Description: This note contains comprehensive problems with solutions on relevant costing.
Description: This note contains comprehensive problems with solutions on relevant costing.